Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa
ŚNIEŻNE TRASY PRZEZ LASYProjekt "Śnieżne Trasy Przez Lasy" powstał jako wspólna inicjatywa członków Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa, właścicieli okolicznych gospodarstw agroturystycznych oraz miłośników narciarstwa śladowego z Gorlic i gminy Sękowa. W wyniku blisko 2-letnich starań, uzgodnień z Lasami Państwowymi, Urzędem Gminy Sękowa, Starostwem Powiatowym w Gorlicach, innymi instytucjami oraz prywatnymi właścicielami gruntów, powstał projekt, który zakłada wytyczenie i urządzenie 97 km tras do narciarstwa śladowego. Duża część tych tras będzie przygotowywana w okresie zimowym skuterem śnieżnym (docelowo planuje się przygotowywanie szlaków małym "ratrakiem"). Inicjatywa zyskała uznanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego i dofinansowana z programu "Małopolska Gościnna". Sama nazwa projektu jest autorstwa Andrzeja Stasiuka, który celnym tekstem podsumował różne propozycje grupy inicjatywnej.

Projekt został podzielony na etapy. W I-szym etapie, w sezonie zimowym 2010/11, zostanie oddane do użytku ok. 38 km tras. Są to szlaki do turystyki narciarskiej, przebiegające urokliwymi dróżkami i ścieżkami leśnymi oraz nie mniej atrakcyjnymi łąkami i terenami podleśnymi, z pięknymi panoramami na pasma Beskidów: Niskiego i Sądeckiego. Nie wszystkie trasy są dostępne przez cały sezon. Np. szlak od "Gościńca Banica" przez tzw. Kanadę, do Wołowca wiedzie kilkakrotnie przez potok i przejezdny jest tylko w okresie mrozów.

Na odcinku między punktami węzłowymi: Wirchne i Zawiersza są bardzo strome zjazdy i są one poprzedzone znakiem "Stop. Zdejmij narty na odcinku 300m, 600m". . Inne, trudniejsze odcinki zjazdów poprzedzone są znakiem ostrzegawczym: "Niebezpieczny odcinek szlaku" Na niektórych trasach mogą być prowadzone okresowo prace leśne i wówczas specjalne tablice ostrzegawcze mówić będą o zakazie wstępu na dany odcinek.

W gospodarstwach agroturystycznych, które zlokalizowane są w pobliżu, można przenocować, zjeść, wypożyczyć sprzęt narciarski, uzyskać dokładne informacje o przebiegu tras, ich stanie i pokrywie śnieżnej. Te same informacje dostępne będą na stronach www. tych gospodarstw, oraz na stronie www. Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa. W kilku punktach węzłowych zlokalizowane będą tablice z mapą sytuacyjną szlaków oraz ich regulaminem.

Zapraszamy do korzystania ze "Śnieżnych Tras..." od 18 grudnia 2010r. Pamiętajmy jednak o zachowaniu bezpieczeństwa. Uszanujmy również przyrodę z którą obcować będziemy na szlaku.więcej..