Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa
PRZYSTANEKProjekt "Przystanek" ruszył z początkiem czerwca 2007 r. Jest współfinansowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Fundacje PRO BONO.

W ramach projektu "Przystanek" spotyka się młodzież z trzech postpegeerowskich wsi Krzywa i Jasionka, podmiejskiej wsi Kwiatonowice oraz miejska skupiona wokół świetlicy "Przystań" prowadzonej przez parafię pod wezwaniem Św.Jadwigi. Każda z tych grup ma swoje, odrębne od innych, doświadczenia związane z poczuciem zadomowienia i bezdomności. Mimo zadomowienia w istniejących już świetlicach także w Gorlicach i Kwiatonowicach przystanki autobusowe funkcjonują jako nieformalne miejsca spotkań i kluby młodzieżowe, natomiast młodzież w Krzywej i Jasionce jako swoje miejsce na ziemi ma wyłącznie autobusowy przystanek. Tutaj przystanek jest jedynym miejscem z kawałkiem dachu, gdzie spotyka się młodzież, są w Polsce tysiące.

Nasz pomysł polega na tym by z przystanku uczynić przedmiot sztuki, a z wysiadywania na nim wyciągnąć wszystkie możliwe artystyczne treści. Projekt obejmuje działania plastyczne, fotograficzne, teatralne (spektakl wg scenariusza napisanego przez młodzież), filmowe (według scenariusza napisanego przez młodzież), muzyczne i literackie).

Dotychczas odbyły się cztery spotkania kierownictwa naszych organizacji i spotkanie trzech grup młodzieży w Kwiatonowicach.
Warsztaty w Przydonicy

W dniach od 20 do 26 sierpnia 2007 roku odbyły się warsztaty w Przydonicy.

W ramach tych warsztatów młodzież wzieła udział w zajęciach:
  • teatralych, które poprowadzi Dagmara Żabska,
  • filmowych, które poprowadzi Aleksander Duraj
  • plastycznych, pod kierunkiem Małgorzarty Przybyłowicz,
  • muzyczny, pod batutą Mirosława Bogonia.
Warsztaty ..

  Zdjęcia z zajęć w Kwiatonowicach    

W ramach tego projektu przez cały czas od października 2007 r., są prowadzone zajęcia z muzyki, plastyki, tańca oraz wekendowe warsztaty z filmu i teatru.

  Zdjęcia z warsztatów w Przydonicy    

  Zdjęcia z zajęć w Krzywej    
Warsztaty w Krakowie

W czasie ferii w dniach 4 do 9 lutego 2008 r., w ramach warsztatów filmowo - teatralno - plastycznych PRZYSTANEK młodzież z Krzywej, Jasionki i Kwiatonowic wyjechała do Krakowa.

Program obejmował m.in.:
  • 4.02.08 - wystawa szopki krakowskiej
  • 5.02.08 - Kino Imax, trójwymiarowy seans o dinozaurach, zwiedzanie kina, warsztaty
  • 6.02.08 - Teatr Groteska - spektakl o Szewczyku Dratewce, zwiedzanie teatru, warsztaty
  • 7.02.08 - wizyta w aquaparku, warsztaty
  • 8.02.08 - gra uliczna PRZYSTANEK
  • 9.02.08 - warsztaty, pożegnanie z Krakowem
Tam, podczas trwającego nieprzerwanie cały tydzień megawarsztatu, odbywały się zajęcia filmowe i fotograficzne (z Łucją Piekarską-Duraj i Aleksandrem Durajem), teatralne (z Dagmarą Żabską, Piotrem Idziakiem i Jerome Bolan) oraz plastyczne (z Małgorzatą Przybyłowicz).
Gościnnych pomieszczeń udzielili o.o. Pijarzy w swoim Kolegium przy ul. Pijarskiej, gdzie dzieci także spały i jadły. W przerwach między zajęciami uczestnicy warsztatów odwiedzili Wystawę Szopki Krakowskiej i Weneckiej, byli w kinie IMAX na seansie trójwymiarowym, w Teatrze Groteska obejrzeli spektakl teatrzyku stolikowego o Szewczyku Dratewce. Dzięki Monice Filipowicz zapoznali się z zakulisowym życiem teatru, próbowali swoich sił w operowaniu różnymi rodzajami lalek, a dzięki Aleksandrowi Durajowi mogli obejrzeć studio telewizyjne TVN-u.
W ramach relaksu dzieciaki szalały w Aquaparku a dzięki bratu Przemkowi wieczorami poznawały nowe gry i zabawy w świetlicy prowadzonej przez o.o. Pijarów. Wielki wesoły finał warsztatów miał miejsce 9 lutego na Plantach oraz przy Bramie Floriańskiej i Barbakanie dokąd dojechał kolorowy autobus pełen dzieci z Krzywej i Kwiatonowic.

  Zdjęcia z warsztatów w Krakowie    


Warsztaty w Krzywej

W marcu kontynuujemy działania obejmujące przede wszystkim przygotowania do wielkiego końcowego show na krzywiańskim przystanku autobusowym. O dokładnym terminie tego wydarzenia poinformujemy wkrótce. W ramach przygotowań prowadzone są nadal zajęcia muzyczne, plastyczne, taneczne, teatralne i filmowe. Grupa muzyczna nagrywa płytę.
Ponadto stowarzyszenie wystartowało w konkursie ogłoszonym przez Urząd Gminy Sękowa na realizację zadań z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu i otrzymało grant w wysokości 4000 zł. Pomoże nam to kontynuować naukę pływania na gorlickim basenie, zajęcia taneczne i muzyczne.