Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa
KRÓTKIE SPODENKI MOJEGO DZIADKA

"Krótkie spodenki mojego dziadka" - Projekt pod takim tytułem współfinansowany przez Województwo Małopolskie zrealizowały w mijającym roku dzieci z Jasionki i Krzywej skupione w SRS Krzywa.

Pomysł zrodził się 3 lata temu w trakcie rozmowy z panem Jerzym Soleckim,który na początku lat 50 po ukończeniu studiów dostał nakaz pracy w PGR Siary Gospodarstwo Jasionka. Postanowiliśmy dotrzeć do ludzi, którzy budowali nową rzeczywistość na ziemiach po wysiedlonych Łemkach, ale jednocześnie byliśmy ciekawi, czy uda się odnaleść pierwotnych mieszkańców Krzywej i okolicznych miejscowości.

Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc w poszukiwanich do administratorów portalu 'beskid niski', tak trafiliśmy na pierwszych mieszkańców naszego sołectwa. Pan Krzysztof Bybel wnuk Anny Bybel urodzonej w Krzywej udostępnił nam swoje rodzinne archiwum, w którym z pieczołowitością zgromadził kilkadziesiąt zdjęć, dokumenty, zapisy modlitw i piosenek.
Na nasz apel o pomoc w poszukiwaniach odpowiedział Walter Maksimovich z dalekiego Hollywood i przesłał zdjęcia z archiwum 'lemko.org'.

Trudniejsze były początki zbierania materiałów od obecnych mieszkańców byłego PGR Jasionka, którzy obawiali się, że będą znowu wyśmiewani bo żyli w PGR-e. Otwierali się przed nami po szczegółowym przedstwieniu tego co chcemy zrobić z ich wspomnieniami i fotografiamii. Często byli zdziwieni, że młodzi chcą wiedzieć jak żyli i pracowali ich dziadkowie.

Sołectwo Krzywa, które było terenem realizacji projektu "Krótkie spodenki naszego dziadka" składa się z 9 miejscowości, z czego trzy to tylko nazwy na mapie i przydrożne krzyże, w następnych trzech mieszka po 2-3 osoby, najliczniej zaludnione to Jasionka, Krzywa i Wołowiec.

W czasie trwania projektu (1.04 - 10.12.2009) dotarliśmy do mieszkańców ośmiu wsi, początkiem grudnia udało nam się odnaleść dwie rodziny pochodzące z Lipnej, jedynej miejscowości skąd nie mamy zdjęć ani wywiadu.

Efekty naszej pracy zebraliśmy w wydanym właśnie albumie pt."Krótkie spodenki mojego dziadka. Krzywa i okolice w starej fotografii i wspomnieniach". Jest to zbiór starych zdjęć przepleciony kilkoma wywiadami i fragmentami felietonów Andrzeja Stasiuka.

Możemy też pochwalić się płytą nagraną przez naszą młodzież pod kierunkiem Mirosława Bogonia z piosenkami biesiadnymi i łemkowskimi.

W Puchatej Chacie (siedzibie Stowarzyszenia) otworzyliśmy mini muzeum, gdzie eksponujemy stare meble i sprzęty gospodarstwa domowego z ubiegłego wieku. Utworzyliśmy archiwum (około 200 zdjęć, dokumenty, filmy dvd) poszczególnych miejscowości, zebraliśmy kilka książek traktujących o Łemkach z obecnego Sołectwa Krzywa.
Zakończenie projektu odbyło się 10 grudnia 2009 r. w Bibliotece Publicznej w Gorlicach, gdzie podczas uroczystego finisażu prezentowaliśmy wystawę powiększonych starych fotografii i świeżo wydany album i płytkę z piosenkami. Dodatkową atrakcją był występ dzieci z grupy muzycznej nagrodzony gromkimi brawami.

/Prezentacja uruchamia sie sama/Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji projektu,tj.: Bartłomiej Wadas, Krzysztof Bybel, Tekla Demczar-Pawliszczy, Maria Remijasz, Anna i Dymitr Dudycz, Michał i Jan Tuz, Jarosław i Roman Urda, sp. Orest Michalewicz, Maria Olejarz, Halina Szymczyk, Maria Ofierska, Stefan Halo, Władysław Tenerowicz, Barbara i Eugeniusz Król, Dymitr Sabatowicz, Emilia Sosnowska, Walter Maksimovich, Aleksander Gucwa, Stanisław Janik, Dariusz Żelem, Marek Myszkowski.

Zakończyliśmy projekt, ale nie kończymy pracy nad poznawaniem historii naszej małej ojczyzny, nadal poszukujemy ludzi, którzy podzielą sie z nami swoimi wspomnieniami, zbieramy stare zdjęcia i przedmioty kultury materialnej.


Prosimy o kontakt wszystkich, którzy dysponuja interesującymi nas materiałami.

Kontakt: Anna Dobrowolska, Krzywa 7/1, 38-307 Sękowa,
tel.18 351 02 60, 503 953 673,
mail annadobrowolska@autograf.pl lub stowarzyszenie.krzywa@wp.pl1 kwietnia 2009 roku rozpoczynamy realizację nowego projektu zatytułowanego "Krótkie spodenki mojego dziadka".

W jego ramach dzieci i młodzież będą zbierać stare fotografie, teksty starych piosenek i ich melodie, stare przedmioty z zakresu kultury materialnej i duchowej tych stron i wspomnienia najstarszych mieszkańców wsi wchodzących w skład sołectwa. Sołectwo Krzywa jest ciekawą z kulturowego i etnograficznego punktu widzenia mieszanką rdzennej łemkowskiej ludności i napływowych mieszkańców byłych PGR-ów. By doszukać się naprawdę interesujących materiałów uczestnicy projektu zmuszeni będą do niemal detektywistycznych poszukiwań potomków dawnych mieszkańców, często rozsianych po terenie całej Polski i poza jej granicami.

Po tym jak materiały zostaną pod opieką instruktorów zebrane, zeskanowane, nagrane i skatalogowane, nastąpi podsumowanie projektu w formie wystawy, która będzie zalążkiem łemkowskiej izby regionalnej i muzeum PGR-u.

Projekt jest finansowany przez Urząd Marszałkowski w ramach Mecenatu Małopolski.::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

13 czerwca 2009 roku w trakcie trwania VI Dnia w Krzywej można było obejrzeć wystawę starej fotografii z terenu Sołectwa i zwiedzić Łemkowską Izbę.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia ekspozycji utworzonej w PUCHATEJ CHACIE po uprzednim skontaktowaniu się z panią Anną Dobrowolską (tel. 018 351 02 60 lub 503 953 673)